Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5AHE3/61
SMAJ7.5AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5AHE3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5AHE3/61
QUANTITY
SMAJ7.5AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5AHE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5AHE3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5AHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5AHE3/61
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI-RES 24-TSSOP datasheet.pdf
CBL 9POS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10.16MM datasheet.pdf
FEMALE INT THREAD (7/8 - 16) datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 305MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 2" X .275" datasheet.pdf