Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J11C-E3/52
SMB8J11C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J11C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMB
Datasheet Download
SMB8J11C-E3/52.pdf
Availability of SMB8J11C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J11C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J11C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J11C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)39.8A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J11C-E3/52
Related LinksSMB8J11, SMB8J11C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J11C-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J11C-E3/52
RES ARRAY 5 RES 68 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7 OHM 0804 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-6V 792W datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 1.4KVDC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
AB 20C 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf