Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J11CA-E3/5B
SMB8J11CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J11CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB
Datasheet Download
SMB8J11CA-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J11CA-E3/5B
QUANTITY
SMB8J11CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J11CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J11CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)44A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J11CA-E3/5B
Related LinksSMB8J11, SMB8J11CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J11CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J11CA-E3/5B
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 536K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PROG DC-BAL 21BIT SER 48TSSOP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DIFF TO100-10 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf