ST SMBJ130A-TR
SMBJ130A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ130A-TR
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 265VC SMB
Datasheet Download
SMBJ130A-TR.pdf
Availability of SMBJ130A-TR
QUANTITY
SMBJ130A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ130A-TR
Internal Part NumberEIS-SMBJ130A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMBJ View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp265V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ130A-TR
Related LinksSMBJ1, SMBJ130A-TR Datasheet, ST Distributor
SMBJ130A-TR Details Description
Related parts for SMBJ130A-TR
CONN PLUG 7POS LGH datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.2A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Lighting 16-MSOP datasheet.pdf
SHELL, B SIDE, HDI 8 ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
16 AWG SOLID BC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf