Microsemi Commercial Components SMBJ48E3/TR13
SMBJ48E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ48E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ48E3/TR13.pdf
Availability of SMBJ48E3/TR13
QUANTITY
SMBJ48E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ48E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ48E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ48E3/TR13
Related LinksSMBJ48, SMBJ48E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ48E3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ48E3/TR13
GROMMET 0.750" RUBBER BLACK datasheet.pdf
BIT TORX T20 0.98" datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR GATE DRIVE 1:1:1 SMD datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 4A 100V datasheet.pdf