Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ7.5CAHE3/52
SMBJ7.5CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ7.5CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Datasheet Download
SMBJ7.5CAHE3/52.pdf
Availability of SMBJ7.5CAHE3/52
QUANTITY
SMBJ7.5CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ7.5CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ7.5CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ7.5CAHE3/52
Related LinksSMBJ7.5, SMBJ7.5CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ7.5CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ7.5CAHE3/52
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .104" .082"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LABEL 5X3" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
MINI MAC DIE (LOWER INS.) datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 2A 32VDC datasheet.pdf