Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ85CHE3/52
SMBJ85CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ85CHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 151VC SMB
Datasheet Download
SMBJ85CHE3/52.pdf
Availability of SMBJ85CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ85CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ85CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ85CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp151V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ85CHE3/52
Related LinksSMBJ85, SMBJ85CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ85CHE3/52 Details Description
Related parts for SMBJ85CHE3/52
RES SMD 1.62M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf