ST SMC30J20CA
SMC30J20CA picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J20CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
SMC30J20CA.pdf
Availability of SMC30J20CA
QUANTITY
SMC30J20CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J20CA
Internal Part NumberEIS-SMC30J20CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMC30J View All Specifications
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMC30J, TRANSIL™
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)93A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J20CA
Related LinksSMC30, SMC30J20CA Datasheet, ST Distributor
SMC30J20CA Details Description
Related parts for SMC30J20CA
MODULE PWR ENTRY DPST FLANGE 3A datasheet.pdf
IC DELAY LINE 255TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
CAP MICA 125PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC XLATR BIDIR 8BIT LV 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf