Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K51CA-M3/57
SMC3K51CA-M3/57 picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K51CA-M3/57
Brief Description
TVS DIODE 51VWM DO214AB (SMC)
Datasheet Download
SMC3K51CA-M3/57.pdf
Availability of SMC3K51CA-M3/57
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMC3K51CA-M3/57 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K51CA-M3/57
Internal Part NumberEIS-SMC3K51CA-M3/57
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMC3K Transient Voltage Suppressors
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingDigi-Reel®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC3K51CA-M3/57
Related LinksSMC3K51, SMC3K51CA-M3/57 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC3K51CA-M3/57 Details Description
Related parts for SMC3K51CA-M3/57
CONV DC/DC 3A 3.3V OUTPUT SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MUX/LATCH 3BIT 4:1 28-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS VERT BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 260MA 14.8 OHM datasheet.pdf