Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG130CAHE3/57T
SMCG130CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG130CAHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
SMCG130CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG130CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG130CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG130CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG130CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG130CAHE3/57T
Related LinksSMCG130C, SMCG130CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG130CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG130CAHE3/57T
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 70A SOT-227 datasheet.pdf
RES MO 2W 1.2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL RED datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf