Littelfuse SMCJ11CA-HR
SMCJ11CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC
Datasheet Download
SMCJ11CA-HR.pdf
Availability of SMCJ11CA-HR
QUANTITY
SMCJ11CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMCJ11CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11CA-HR
Related LinksSMCJ1, SMCJ11CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ11CA-HR Details Description
Related parts for SMCJ11CA-HR
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO24 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 90NS 68PLCC datasheet.pdf
XFRMR 1:1.36CT 1.20MH T/H datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf