Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ36CA-E3/57T
SMCJ36CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ36CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Datasheet Download
SMCJ36CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ36CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ36CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ36CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ36CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ36CA-E3/57T
Related LinksSMCJ36C, SMCJ36CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ36CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ36CA-E3/57T
FILTER POWER LINE EMI WIRE 2A datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M10 5V datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf