Littelfuse SMCJ40A-HRA
SMCJ40A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ40A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC
Datasheet Download
SMCJ40A-HRA.pdf
Availability of SMCJ40A-HRA
QUANTITY
SMCJ40A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ40A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMCJ40A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ40A-HRA
Related LinksSMCJ4, SMCJ40A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ40A-HRA Details Description
Related parts for SMCJ40A-HRA
RES SMD 1.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 168DIMM datasheet.pdf
73792-88-TOP DECK INSERT ASSY datasheet.pdf
IC COMP LOW VOLT 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf