Fairchild Semiconductor SMCJ43CA
SMCJ43CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ43CA
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ43CA.pdf
Availability of SMCJ43CA
QUANTITY
SMCJ43CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ43CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ43CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ43CA
Related LinksSMCJ, SMCJ43CA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SMCJ43CA Details Description
Related parts for SMCJ43CA
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 266 POS datasheet.pdf
BOOT FULL PB 3/8-27 CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 510MA 1.48 OHM datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf