Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ60CHE3/9AT
SMCJ60CHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ60CHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC SMC
Datasheet Download
SMCJ60CHE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ60CHE3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ60CHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ60CHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ60CHE3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ60CHE3/9AT
Related LinksSMCJ60C, SMCJ60CHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ60CHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ60CHE3/9AT
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DAC 10BIT DUAL SPI/VREF 8DIP datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RACK SOLID DOOR datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CCP BASE 3 POLE 20A CF PANEL BOA datasheet.pdf