Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF14A-HE3-18
SMF14A-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
SMF14A-HE3-18
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF14A-HE3-18.pdf
Availability of SMF14A-HE3-18
QUANTITY
SMF14A-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF14A-HE3-18
Internal Part NumberEIS-SMF14A-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency392pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF14A-HE3-18
Related LinksSMF14A, SMF14A-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF14A-HE3-18 Details Description
Related parts for SMF14A-HE3-18
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X50K EE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 7A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.05A 108 MOHM datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf