Vishay/Dale RLR07C1370FRRSL
RLR07C1370FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1370FRRSL
Brief Description
RES 137 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1370FRRSL.pdf
Availability of RLR07C1370FRRSL
QUANTITY
RLR07C1370FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1370FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1370FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1370FRRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1370FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1370FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C1370FRRSL
TRIAC 400V 10A TO263 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ENDPLATE 2-TYPE 505 datasheet.pdf
CABLE BETWEEN GT-01 24VDC TYPE datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf