United Chemi-Con SMG63VB33RM6X11LL
SMG63VB33RM6X11LL picture photo
Mfg. Part Number
SMG63VB33RM6X11LL
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SMG63VB33RM6X11LL.pdf
Availability of SMG63VB33RM6X11LL
QUANTITY
SMG63VB33RM6X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG63VB33RM6X11LL
Internal Part NumberEIS-SMG63VB33RM6X11LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.52 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG63VB33RM6X11LL
Related LinksSMG63VB3, SMG63VB33RM6X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG63VB33RM6X11LL Details Description
Related parts for SMG63VB33RM6X11LL
FUSE BLOK CART 250V 6.3A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 72V datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 280POS .6MM SMT 4ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf