Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S44-ST-BK
SMH100-LPPE-S44-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S44-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 44POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S44-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S44-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S44-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S44-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S44-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S44-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S44-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S44-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S44-ST-BK
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 650MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
MICROVOLT/BANA PLUG CORD 36" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 275VAC datasheet.pdf