Microsemi Commercial Components SMLJ60AE3/TR13
SMLJ60AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ60AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ60AE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ60AE3/TR13
QUANTITY
SMLJ60AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ60AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ60AE3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ60AE3/TR13
Related LinksSMLJ60A, SMLJ60AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ60AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ60AE3/TR13
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN JACK 20POS MALE CIRC datasheet.pdf
BOARD DEMO LIN SBC FOR ATA6624 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf