Microsemi Commercial Components SMLJ70E3/TR13
SMLJ70E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ70E3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ70E3/TR13.pdf
Availability of SMLJ70E3/TR13
QUANTITY
SMLJ70E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ70E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ70E3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ70E3/TR13
Related LinksSMLJ70, SMLJ70E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ70E3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ70E3/TR13
JUMPER-H1500TR/A3048A/H1500TR12" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf