Texas Instruments SN74AHC1G86DCKRE4
SN74AHC1G86DCKRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74AHC1G86DCKRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70-5
Datasheet Download
SN74AHC1G86DCKRE4.pdf
Availability of SN74AHC1G86DCKRE4
QUANTITY
SN74AHC1G86DCKRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AHC1G86DCKRE4
Internal Part NumberEIS-SN74AHC1G86DCKRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/May/2014
Copper Wire Revision A 03/Nov/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeXOR (Exclusive OR)
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.65 V
Logic Level - High1.5 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL8.8ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSC-70-5
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AHC1G86DCKRE4
Related LinksSN74AHC1, SN74AHC1G86DCKRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AHC1G86DCKRE4 Details Description
Related parts for SN74AHC1G86DCKRE4
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06 datasheet.pdf
IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR 24VQFN datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf