Illinois Capacitor 159LBB016M2CD
159LBB016M2CD picture photo
Mfg. Part Number
159LBB016M2CD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
159LBB016M2CD.pdf
Availability of 159LBB016M2CD
QUANTITY
159LBB016M2CD Order Process
Ship out your order
Specifications of 159LBB016M2CD
Internal Part NumberEIS-159LBB016M2CD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55.26 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)159LBB016M2CD
Related Links159LBB, 159LBB016M2CD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
159LBB016M2CD Details Description
Related parts for 159LBB016M2CD
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RF COAX CABL SMA M/M RG316DS 36" datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf