Texas Instruments SN74F126DG4
SN74F126DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74F126DG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC
Datasheet Download
SN74F126DG4.pdf
Availability of SN74F126DG4
QUANTITY
SN74F126DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74F126DG4
Internal Part NumberEIS-SN74F126DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74F126DG4
Related LinksSN74F, SN74F126DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74F126DG4 Details Description
Related parts for SN74F126DG4
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTBL 1.5A 24V 1812 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 30A TO247 datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (BB-239-08X) datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-100' BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 60POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 12 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
2MM MGRID VHDR GOLD 34CKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf