Amphenol Industrial SP00E-18-30P(003)
SP00E-18-30P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00E-18-30P(003)
Brief Description
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00E-18-30P(003).pdf
Availability of SP00E-18-30P(003)
QUANTITY
SP00E-18-30P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00E-18-30P(003)
Internal Part NumberEIS-SP00E-18-30P(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00E-18-30P(003)
Related LinksSP00E-18, SP00E-18-30P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00E-18-30P(003) Details Description
Related parts for SP00E-18-30P(003)
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf