Amphenol Industrial SP02A-24-61S(003)
SP02A-24-61S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02A-24-61S(003)
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02A-24-61S(003).pdf
Availability of SP02A-24-61S(003)
QUANTITY
SP02A-24-61S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02A-24-61S(003)
Internal Part NumberEIS-SP02A-24-61S(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02A-24-61S(003)
Related LinksSP02A-24, SP02A-24-61S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02A-24-61S(003) Details Description
Related parts for SP02A-24-61S(003)
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 18AWG datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN MINI SIM CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
MICRO 21C P 12" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
RD/HF CONNECTORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1000VDC AX datasheet.pdf