Amphenol Industrial SP06CE-24-61P(SR)
SP06CE-24-61P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06CE-24-61P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06CE-24-61P(SR).pdf
Availability of SP06CE-24-61P(SR)
QUANTITY
SP06CE-24-61P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06CE-24-61P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06CE-24-61P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06CE-24-61P(SR)
Related LinksSP06CE-2, SP06CE-24-61P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06CE-24-61P(SR) Details Description
Related parts for SP06CE-24-61P(SR)
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KWIK KLIP AJD W/TAPE 7/8 - 1" datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf