Amphenol Industrial SP06E-20-41P(SR)
SP06E-20-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-20-41P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-20-41P(SR).pdf
Availability of SP06E-20-41P(SR)
QUANTITY
SP06E-20-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-20-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-20-41P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-20-41P(SR)
Related LinksSP06E-20, SP06E-20-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-20-41P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-20-41P(SR)
IC 3.3V PLL CLOCK DRIVER 52-TQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
R/W HEAD W/10M CABLE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf