API Delevan SP1210-153J
SP1210-153J picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-153J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 336MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210-153J.pdf
Availability of SP1210-153J
QUANTITY
SP1210-153J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-153J
Internal Part NumberEIS-SP1210-153J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating336mA
Current - Saturation338mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-153J
Related LinksSP121, SP1210-153J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-153J Details Description
Related parts for SP1210-153J
Crystal 12.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16ETSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf