API Delevan SP1210-472J
SP1210-472J picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-472J
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 633MA 520 MOHM
Datasheet Download
SP1210-472J.pdf
Availability of SP1210-472J
QUANTITY
SP1210-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-472J
Internal Part NumberEIS-SP1210-472J
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating633mA
Current - Saturation601mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-472J
Related LinksSP121, SP1210-472J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-472J Details Description
Related parts for SP1210-472J
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
TWEEZER FLAT ROUNDED 2A 4.72" datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY ORNG datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
RES 256 OHM 2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.3A SNT6A datasheet.pdf