Bergquist SP2000-0.010-AC-124
SP2000-0.010-AC-124 picture photo
Mfg. Part Number
SP2000-0.010-AC-124
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
SIL PAD 2000 10MIL AC -124
Datasheet Download
SP2000-0.010-AC-124.pdf
Availability of SP2000-0.010-AC-124
QUANTITY
SP2000-0.010-AC-124 Order Process
Ship out your order
Specifications of SP2000-0.010-AC-124
Internal Part NumberEIS-SP2000-0.010-AC-124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSil-Pad Metric Configurations
MSDS Material Safety DatasheetSil-Pad 2000 MSDS
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesSil-Pad® 2000
UsageTO-220
ShapeRectangle
Outline22.15mm x 20.07mm
Thickness0.010" (0.254mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveAdhesive - One Side
Backing, CarrierFiberglass
ColorWhite
Thermal Resistivity0.33°C/W
Thermal Conductivity3.5 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP2000-0.010-AC-124
Related LinksSP2000-0., SP2000-0.010-AC-124 Datasheet, Bergquist Distributor
SP2000-0.010-AC-124 Details Description
Related parts for SP2000-0.010-AC-124
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 12W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.3"L X 7.06"W datasheet.pdf
SIDACTOR BI 320V 250A DO-214AA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO220-11 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 37MM datasheet.pdf