Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-6F550
SPP-6F550 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-6F550
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 550A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-6F550.pdf
Availability of SPP-6F550
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-6F550 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-6F550
Internal Part NumberEIS-SPP-6F550
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current550A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-6F550
Related LinksSPP-, SPP-6F550 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-6F550 Details Description
Related parts for SPP-6F550
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
AM63130A204 CRIMP PUNCH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100 STR datasheet.pdf