Infineon Technologies SPP80N03S2L-06
SPP80N03S2L-06 picture photo
Mfg. Part Number
SPP80N03S2L-06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220AB
Datasheet Download
SPP80N03S2L-06.pdf
Availability of SPP80N03S2L-06
QUANTITY
SPP80N03S2L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP80N03S2L-06
Internal Part NumberEIS-SPP80N03S2L-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.2 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 80µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2530pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP80N03S2L-06
Related LinksSPP80N0, SPP80N03S2L-06 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPP80N03S2L-06 Details Description
Related parts for SPP80N03S2L-06
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 8POS 2MM datasheet.pdf
IC DELAY LINE 255TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 1.1KHZ PANEL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
TV 8C 8#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
150UF 450V 35X60MM 105C 5000H datasheet.pdf