Bel Fuse Inc. SQ48T04120-PBA0
SQ48T04120-PBA0 picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T04120-PBA0
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 4A
Datasheet Download
SQ48T04120-PBA0.pdf
Availability of SQ48T04120-PBA0
QUANTITY
SQ48T04120-PBA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T04120-PBA0
Internal Part NumberEIS-SQ48T04120-PBA0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQ48
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series48W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T04120-PBA0
Related LinksSQ48T04, SQ48T04120-PBA0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T04120-PBA0 Details Description
Related parts for SQ48T04120-PBA0
BATTERY PACK NIMH 10.8V 3700 MAH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
12P MTA156 PSTD CONN ASSY RED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 91MM datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf