AVX Corporation SQCA5A221JAJME
SQCA5A221JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A221JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A221JAJME.pdf
Availability of SQCA5A221JAJME
QUANTITY
SQCA5A221JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A221JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCA5A221JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A221JAJME
Related LinksSQCA5A2, SQCA5A221JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A221JAJME Details Description
Related parts for SQCA5A221JAJME
RELAY OPTO AC/DC 60V 500MA 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
ADAPTER RCA PLUG TO BNC PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
E-CAT 2 ANALOG OUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 BK 40X6" datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 6COL datasheet.pdf