AVX Corporation SQCAEM270GAJWE
SQCAEM270GAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM270GAJWE
Brief Description
CAP CER 27PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM270GAJWE.pdf
Availability of SQCAEM270GAJWE
QUANTITY
SQCAEM270GAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM270GAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM270GAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM270GAJWE
Related LinksSQCAEM2, SQCAEM270GAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM270GAJWE Details Description
Related parts for SQCAEM270GAJWE
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK JUMPER 12POS B100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SW ROLLER SPDT 15A W/CONN 125V datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-5 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 18POS .050 SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf