AVX Corporation SQCBEM102KATME\500
SQCBEM102KATME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCBEM102KATME\500
Brief Description
CAP CER 1000PF 150V 1111
Datasheet Download
SQCBEM102KATME\500.pdf
Availability of SQCBEM102KATME\500
QUANTITY
SQCBEM102KATME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCBEM102KATME\500
Internal Part NumberEIS-SQCBEM102KATME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCBEM102KATME\500
Related LinksSQCBEM102, SQCBEM102KATME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCBEM102KATME\500 Details Description
Related parts for SQCBEM102KATME\500
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 6TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
6IN NOM RIGID HVY DTY CASTER:PU datasheet.pdf
COMBO 9W4 F PCB R/A 75O TIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf