AVX Corporation SR121A390JARTR2
SR121A390JARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR121A390JARTR2
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A390JARTR2.pdf
Availability of SR121A390JARTR2
QUANTITY
SR121A390JARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A390JARTR2
Internal Part NumberEIS-SR121A390JARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A390JARTR2
Related LinksSR121A3, SR121A390JARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A390JARTR2 Details Description
Related parts for SR121A390JARTR2
FUSE CERM 16A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22 OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 24POS datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ACT-LOW 6A 8DFN datasheet.pdf