AVX Corporation SR201A682JAATR1
SR201A682JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR201A682JAATR1
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A682JAATR1.pdf
Availability of SR201A682JAATR1
QUANTITY
SR201A682JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A682JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR201A682JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A682JAATR1
Related LinksSR201A6, SR201A682JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A682JAATR1 Details Description
Related parts for SR201A682JAATR1
CONN HSG RCPT 5POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC VCXO 84.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.265A 140 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 3.3V 36-SOJ datasheet.pdf
TAG 2.75"X1.38" GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
30UF 500V 25.4X41.275 85C AXI datasheet.pdf