AVX Corporation SR211A821KARTR1
SR211A821KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR211A821KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A821KARTR1.pdf
Availability of SR211A821KARTR1
QUANTITY
SR211A821KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A821KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR211A821KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A821KARTR1
Related LinksSR211A8, SR211A821KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A821KARTR1 Details Description
Related parts for SR211A821KARTR1
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 20A 4-32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
JUNC BLOCK 1/2" PASSTHRU STUD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf