AVX Corporation SR211C104KAT
SR211C104KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR211C104KAT
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR211C104KAT.pdf
Availability of SR211C104KAT
QUANTITY
SR211C104KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211C104KAT
Internal Part NumberEIS-SR211C104KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211C104KAT
Related LinksSR211C, SR211C104KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211C104KAT Details Description
Related parts for SR211C104KAT
KNOB BLK/MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 5V 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER TAB 10POS JR TIMER datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2PHASE NOISE SUP datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf