AVX Corporation SR305C274JAR
SR305C274JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR305C274JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR305C274JAR.pdf
Availability of SR305C274JAR
QUANTITY
SR305C274JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR305C274JAR
Internal Part NumberEIS-SR305C274JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR305C274JAR
Related LinksSR305C, SR305C274JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR305C274JAR Details Description
Related parts for SR305C274JAR
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
GDT 75V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W UFRM datasheet.pdf