Bourns Inc. SRN3015-100M
SRN3015-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRN3015-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 1A 276 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN3015-100M.pdf
Availability of SRN3015-100M
QUANTITY
SRN3015-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN3015-100M
Internal Part NumberEIS-SRN3015-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS InformationSRN3015 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN3015
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation880mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)276 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN3015-100M
Related LinksSRN301, SRN3015-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN3015-100M Details Description
Related parts for SRN3015-100M
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANSDCR VLT AC RS485 0-150VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf