Bourns Inc. SRR1240-6R8M
SRR1240-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1240-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5.2A 23 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1240-6R8M.pdf
Availability of SRR1240-6R8M
QUANTITY
SRR1240-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1240-6R8M
Internal Part NumberEIS-SRR1240-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1240 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1240
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating5.2A
Current - Saturation4.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1240-6R8M
Related LinksSRR124, SRR1240-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1240-6R8M Details Description
Related parts for SRR1240-6R8M
IC 8051 MCU FLASH 128K 64TQFP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT STR PCB datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A datasheet.pdf
RES 105K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf