Crydom SSC800-25-36
SSC800-25-36 picture photo
Mfg. Part Number
SSC800-25-36
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
CONTACTOR DC SSR 25A 800VDC 36V
Datasheet Download
SSC800-25-36.pdf
Availability of SSC800-25-36
QUANTITY
SSC800-25-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSC800-25-36
Internal Part NumberEIS-SSC800-25-36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelSSC Series.satSSC Series.dwgSSC Series.stp
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input32 ~ 40VDC
Voltage - Load0 ~ 800 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSC800-25-36
Related LinksSSC800, SSC800-25-36 Datasheet, Crydom Distributor
SSC800-25-36 Details Description
Related parts for SSC800-25-36
BOX CHASSIS ALUM UNPTD 6"L X 4"W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 350MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
IC DSP FIXED POINT 532FC/CSP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf