Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANN100PGAA5
SSCDANN100PGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANN100PGAA5
Brief Description
SENSOR PRESS 100PSI GAUGE 5V DIP
Datasheet Download
SSCDANN100PGAA5.pdf
Availability of SSCDANN100PGAA5
QUANTITY
SSCDANN100PGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANN100PGAA5
Internal Part NumberEIS-SSCDANN100PGAA5
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANN100PGAA5
SSCDANN100PGAA5 Details Description
Related parts for SSCDANN100PGAA5
DSUB CABLE - CMP09G/AE09G/CMP09G datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 18MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
IC DECODER/COUNTER 16BIT 20-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
4024 W/2 4020-2 IN POS 3&4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf