Luminus Devices Inc. SST-50-W57S-F21-G2201
SST-50-W57S-F21-G2201 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W57S-F21-G2201
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-50-W57S-F21-G2201.pdf
Availability of SST-50-W57S-F21-G2201
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST-50-W57S-F21-G2201 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W57S-F21-G2201
Internal Part NumberEIS-SST-50-W57S-F21-G2201
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSST-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test313 lm (300 lm ~ 325 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test56 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W57S-F21-G2201
Related LinksSST-50-W57, SST-50-W57S-F21-G2201 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W57S-F21-G2201 Details Description
Related parts for SST-50-W57S-F21-G2201
SWITCH ROLLR SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 4MHZ M2P datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLACKFIN 400MHZ PROCESSOR datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 1.5UH datasheet.pdf