Microchip Technology SST25WF020AT-40I/MF
SST25WF020AT-40I/MF picture photo
Mfg. Part Number
SST25WF020AT-40I/MF
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8TDFN
Datasheet Download
SST25WF020AT-40I/MF.pdf
Availability of SST25WF020AT-40I/MF
QUANTITY
SST25WF020AT-40I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25WF020AT-40I/MF
Internal Part NumberEIS-SST25WF020AT-40I/MF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSST25WF020A Datasheet Update 10/Nov/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,000
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WDFN (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25WF020AT-40I/MF
Related LinksSST25WF02, SST25WF020AT-40I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25WF020AT-40I/MF Details Description
Related parts for SST25WF020AT-40I/MF
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RADIO NOISE FILTER datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf