Samtec, Inc. SSW-101-02-G-S
SSW-101-02-G-S picture photo
Mfg. Part Number
SSW-101-02-G-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 1 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SSW-101-02-G-S.pdf
Availability of SSW-101-02-G-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSW-101-02-G-S Order Process
Ship out your order
Specifications of SSW-101-02-G-S
Internal Part NumberEIS-SSW-101-02-G-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSSW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions1
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSW-101-02-G-S
Related LinksSSW-101, SSW-101-02-G-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSW-101-02-G-S Details Description
Related parts for SSW-101-02-G-S
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGN 24VDC 400HZ PCB datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
PUSHER BLADE HOLDER datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 68 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
CORD GRIP M16 NPB 4-6.5MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf