Copal Electronics ST7ETB500
ST7ETB500 picture photo
Mfg. Part Number
ST7ETB500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST7ETB500.pdf
Availability of ST7ETB500
QUANTITY
ST7ETB500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST7ETB500
Internal Part NumberEIS-ST7ETB500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST7ETB500
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.252" L x 0.240" W x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST7ETB500
Related LinksST7E, ST7ETB500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST7ETB500 Details Description
Related parts for ST7ETB500
IC MICRO MONITOR LP IND 8-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
VARISTOR 35V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BARRIER STR 4X4X72" datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO202AA datasheet.pdf
2:1 BLACK HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf